Çay partilerinden ‘Cemile’ mağazalar zincirine…

Çay partilerinden ‘Cemile’ mağazalar zincirine…
19 Kasım 2015 13:18

Cemile’nin öyküsü bundan 30 yıl önce Cemile Hanım’ın yakın çevresine sattığı kristal  ve kaplama gümüşlerle başladı. Daha sonra Büyükada, Teşvikiye, Profilo AVM ve Nişantaşı mağazalarıyla Cemile adı bir markaya dönüştü ve Çanakkale’de de ilk mağazasını 17 Burda AVM’de açtı. Biz de Çanakkale Aktüel olarak Çanakkale mağazasının işletmecisi aynı zamanda Cemile Hanım’ın yeğeni olan Bella Işık hanımefendiyle bir sohbet gerçekleştirdik. Bize kısaca Cemile Hanım’ı ve asıl olan Cemile markasını anlattı. İşte o güzel sohbetin ayrıntıları…

Merhaba Bella Hanım, öncelikle değerli zamanınızı derginiz Çanakkale Aktüel’e ayırdığınız için teşekkür ederim. Hayırlı olsun diyerek başlayalım. Evet, Cemile Hanım’dan ve markanızdan biraz bahsederek başlamak istiyorum. Bize halanızın öyküsünü kısaca anlatır mısınız?

Halam Cemile Levi, evlendikten sonra Çanakkale’den İstanbul’a taşındı. Eniştem Nesim Levi, mukavva imalatçılığı yapıyordu. O dönemlerde bir Alman gümüşü furyası patladı. Halam da komşularla buluştuğu zamanlarda ufak ufak bu gümüşleri, çay tabaklarını, gondolları satarak başladı aslında. Giderek satışı artırınca 1985’te Gayrettepe de ilk mağazasını açtı. O günden bu yana da giderek zincir mağazalarla büyümeye devam ediyor.

Siz nasıl Cemile’yi 17 Burda AVM’de açamaya karar verdiniz?

Cemile Hanım halam olduğu için bu işe hep bir aşinalığımız vardı. Tam olarak içinde olmasak bile işi ve sektörü biliyorduk, karlılığından ve cazibesinden haberdardık. Bu yaz işlettiğim restoranı devrederek halama gittim. Zaten Cemile Hanım da Çanakkaleli. Bugüne dek Çanakkale’de Cemile yoktu, neden olmasın diyerek kolları sıvadık ve 19 Ağustos’ta Çanakkale Cemile’yi açtık.

Çanakkaleli müşterilerin Cemile’ye olan ilgisi nasıl sizce? Marka aşinalığı? Birde merak ediyorum, Çanakkaleli bayanlar en çok hangi ürün gamını tercih ediyorlar?

Satışlarımızdan gayet memnunuz. Çanakkale umduğumdan daha iyi çıktı bu konuda. Markayı biliyorlar. Bu yüzden açıldığımızdan bu yana müşteri kitlesi giderek artıyor. Cemile’nin geniş ürün gamı ve zevkli ürünlerinin bunda çok büyük payı olduğunu düşünüyorum. İlk zamanlarda ‘aa Cemile burası pahalı bir yere benziyor’ diye girmeyenler de çıksa da zamanla içeriye girdiklerinde öyle olmadığını anlıyorlar. 10 TL’den tutunda 6.000 TL’ye kadar ürün var Cemile’de. Her bütçeye göre hoşunuza gideni alabiliyorsunuz. Özellikle satış kampanyaları da çok başarılı. Hali hazırda ilk açılış indirimi dahi devam eden ürünlerimiz var. Yemek ve çatal bıçak takımlarında %40 açılış indirimimiz devam ediyor mesela. Satışlarımız her zaman kampanyalarla destekleniyor. Zaten bir ya da iki ürünümüz her zaman kampanyalıyken bunun yanı sıra dönemsel indirimler de tüketiciye cazip geliyor açıkçası. Çanakkaleli bayanların ilgisi genelde bardak ve aksesuar gruplarında. Hediye olarak alan çok insan var.

Röportaj öncesi yaptığım araştırmalarda şöyle bir ayrıntı dikkatimi çekti. Türkiye’de kurşunsuz porselen üretimi yok, ancak yurt dışından ithal olarak Türkiye’de kurşunsuz porselen satışının yapıldığı tek mağaza Cemile.

Doğru’dur, özellikle porselenlerdeki kemik tozu oranı çok yüksek. Bu yüzden kalite oranı da doğru orantılı olarak yüksek. Firma,1994 yılında ise porselenin en üst kalitesi olan Bone China (kemik çinisi) üreticisi Royal Porcelain’den  ithalata başladı ve 1997 yılında Türkiye tek temsilcisi oldu. Yıllar içinde birçok Avrupa markasının distribütörlüğü alındı. Global değişimler çerçevesinde orijin ülkeler değişti ama Cemile kalitesi değişmedi, özel koleksiyonlar hazırlandı, özgün ve yenilikçi ürünler getirildi.
Cemile, yıllar içindeki istikrarlı büyümesi ve gelişmesiyle sektöre yön veren, trendleri belirleyen firma olmayı başardı.

Cemile’nin diğer markalardan öne çıktığı bir diğer yeniliği de müşteriye özel tasarım yöntemi uygulaması. Bunu biraz açar mısınız? Hangi ürünleri kapsıyor?

Evet, Cemile’nin tekstil ürünlerinde, özellikle masa örtüsünde bu tarz müşterinin istediği ebatlara göre çalışma yapılabiliyor.

Cemile’nin bu sezon ürünlerinden ve lansmanından bahsedelim biraz. Özellikle markayı takip eden müşterileriniz için yeni sezon ürünleriniz nelerdir?

Lansman da çok yoğun bir ilgi ve katılım oldu. Yeni ürünler ve markalar tanıtıldı. Queen Annabel marka porselen yemek takımları bu sezonun en dikkat çeken ürünleriydi. Özellikle evlerimizde günlük kullanım için tanıtımı yapılan Camilla sofra grupları da rengârenk ve neşeli tasarımlarıyla bence çok güzel ve ulaşılabilir fiyatlarda. Beş çaylarının gözdesi kek ve pasta takımlarıyla dikkat çeken Alegria marka zarif takımlar da göz dolduran yeni ürünlerimiz arasında.

Yılın özel günlerinde, anneler günü, yılbaşı vs. gibi, özel kampanyalarınız oluyor mu? Mesela bu ay 24 Kasım öğretmenler günü, özel bir kampanya yapacak mısınız?

Bir Yorum Yazın

Reklam Alanı

Facebook Kutusu

Tasarım ve Programlama Engin Tasarım