ÇANAKKALE’DE FARKLI BİR SOLUK

ÇANAKKALE’DE FARKLI BİR SOLUK
19 Kasım 2015 13:20

Çanakkale’de Kemalpaşa Mahallesi Eski Balıkhane Sokak’ta hizmet vermeye başlayan Mori Cafe Bar kısa süre içinde yerli ve yabancıların gözdesi haline geldi.

Biber Bistro’nun sahibi Kerim Taylan’ın üç kızının işlettiği Mori Bistro; konsepti, tarzı ve hizmet anlayışı ile dikkat çekiyor. İstanbul ve Çanakkalelilerden oluşan karma ekiple haftanın 7 günü gece 02.00’ye kadar hizmet veren Mori, köy kahvaltısı ve kömür ateşinde yapılan ızgara çeşitleri konusunda da iddialı.

Mori Bistro&Bar’ı size de tanıtmak için işletme sahipleri ile keyifli bir söyleşi yaptık. İşte o söyleşi ve keyifli Mori Bistro&Bar yolculuğu…

Ruken hanım biraz kendinizi tanıtır mısınız?

Aslen Vanlıyım. Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. 10 yıldır restoran ve otel işletmeciliği yapıyorum. İş hayatına Londra’da öğrencilik yaparken başladım. Daha sonra İstanbul’da alışveriş merkezlerine yönetim ve kiralama hizmeti veren uluslararası bir firmaya geçtim ki iş ahlakımın temelleri burada oluşmuştur.  Bu tecrübeden sonra Lapseki’de bir otel aldık. Buranın işletmesini sürdürürken  aynı zaman diliminde İstanbul’da çeşitli restoran ve otellere danışmanlık vermeye devam ettim. Kısa süre önce ise Çanakkale’ye yönelip Mori’yi kurduk.  Mekanı ben kardeşlerim Yaprak ve Zozan ile birlikte işletiyoruz.

Mekanla ilgili bilgi verir misiniz? Başka bir yerde merkezi ya da şubesi var mı?

Mori’nin başka bir şubesi yok. Burayı şubeleştirmeyi de düşünmüyoruz. Çünkü lokasyon ve şehirle çok iç içe bir mekan oldu. Ancak kordonda Biber Bistro isimli bir işletmemiz daha var. Biber’in müşteri kitlesi ve konsepti Mori’den çok farklı.  Mori daha çok üniversite öğrencileri ve turistlere hitap eden keyifli bir mekan oldu.

Menüden bahseder misiniz?

Mori’de dünya mutfağının en klasik öğelerini bulmanız mümkün. Sabah  zengin bir serpme köy kahvaltısı veriyoruz. Pişiden patatese, köy biberinden, keçi sütüne kadar bir çok çeşit bulabilirsiniz.  Ürünlerimiz Edremit, Ayvacık , Ezine’den gelir. Reçellerimiz ev yapımıdır. Kullandığımız gıdaların bölgeden toplanmasına çok dikkat ediyoruz. Öğlenleri yine öğrenci ve civarda çalışan beyaz yaka için “karavana” diye adlandırdığımız çorba, ana yemek, salata ve tatlıdan oluşan bir mönümüz var. Akşamları ise alacarte çalışıyoruz. Gruplar için fix menü alternatiflerimiz söz konusu. Mori mutfağının en büyük özelliği tüm ızgara çeşitlerimiz kömür ateşinde pişer. Gerçek barbekü sevenler için bir vaha diyebilirim. Bunun dışında günlük muhakkak taze meze bulunduruyoruz.  Şefimiz İstanbul’dan geldi. Ekibimizden birkaç kişi de aynı şekilde İstanbul’dan aramıza katıldı.  Tüm gücümüzle en iyi hizmeti verebilmek için çalışıyoruz.

Dünya mutfağından başka  neler var?

Makarna, wrap, hamburger,  paniniler, atıştırmalıklar ve salatalar var. Hamburgerlerimizin hepsi  el yapımı. Donuk ürün kullanmıyoruz.  Ayrıca yemek yanındaki tüm soslarımız yine şefimizin özel tarifi ile yapılıyor.

Müzik tarzınız nasıl?

Mekanımızın resident DJ’liğini Görkem Eylem yapıyor. Tüm play listemiz haftalık revize ediliyor. Gün içinde akustik yabancı müzik çalıyoruz.  Ancak akşam saat 21.00 den sonra hafta içi canlı müzik, haftasonları ise DJ performans var.  Her güne ayrı bir müzik konsepti söz konusu. Türkçe pop, Brit Pop gibi partiler düzenledik. Partilere devam edeceğiz.

Sizi diğer mekanlardan ayıran özelliğiniz nedir?

Mori Çanakkale’nin lokasyonu en nezih yerinde, denize sıfır bir mekan. Fiziksel konumuyla bir çok mekandan sıyrılıyor. Burası yan yana iki işletme devir alınarak tasarlandı. İçeride farklı oturma grupları oluşturduk.  Muhteşem manzarasıyla asma tavanımız daha çok gruplar tarafından tercih ediliyor. Bunun dışında geniş  bir barımız, lounge alanımız ve 70 kişilik bahçe alanımız mevcut.

Mori’de satınalmadan, sunuma, mutfaktan personele her detayı titizlikle takip ediyoruz ve her sürecin başında bulunuyoruz.  Müşterimize  keyif ve huzur dolu bir mekanda profesyonel bir hizmet anlayışı ile sunum yapmaya çalışıyoruz.  Fiyatlarımız ise oldukça makul. Bunun yanı sıra her güne ayrı promosyonlarımız var.

Özel günler, davet ve organizasyonlara ilişkin rezervasyonunuz oluyor mu?

Evet. Özellikle doğum günü kutlamaları, iş yemekleri konusunda şimdiden bir ivme yakaladık. Yabancı gruplarımız ise akşam yemek saatlerinde rezervasyon yapıyor.  Hafta içi daha çok öğrenci kutlamaları oluyor.

Turistler en çok neyi tercih ediyor, beklentileri neler?

Çanakkale turizm açısından bu kadar zengin bir şehir olmasına karşın ne yazık ki turistlerin burada kalma süresi 1.5- 2 gün. Tarihi-kültürel biz ziyaret söz konusu.  Bu ziyaretinde ise şehri daha yakından tanımak istiyorlar  ve yöresel yiyeceklere yöneliyorlar. Balık, meze, sebze ve ızgara çeşitlerini tercih ediyorlar. İçecek olarak bira ve yine lokal şarap. Şu ana kadar geri dönüşler çok iyi. Sosyal medya platformlarından bize ulaşan da çok. Özellikle mekanın şıklığı, hijyen ve hizmet konusunda memnuniyetlerine şahit oluyoruz.

Biber Bistro da devam ediyor değil mi hizmete?

Evet, 1,5 yıldır faaliyette. Orası biraz daha bar-bistro tarzında. Müşterisi çok sadık.  Bu açıdan doğru bir iş yaptığımızı görüyoruz. İki mekanı işletme ve tarz konusunda ayrıştırdık.  Bunu dışında devam eden 100 konuttan oluşan bir inşaat projemiz söz konusu. 2016 Ocak ayıyla birlikte burası da şekillenmiş olacak. Babam zaten biliyorsunuz müteahhit. Lapseki ise  yeni yatırımcıların gözbebeği, buranın yükselen değer olduğunun farkındayız.  Buradaki yatırımlarımızdan sonra tekrar esas işimiz olan otel-inşaat işine devam edeceğiz.

Bu kadar işi nasıl bir arada yapabiliyorsunuz, zaman yetiyor mu, üç kız kardeş olarak iş bölümü mü yaptınız?

İşlerin yoğun olması her zaman avantajdır. Kendinize her gün yapacak iş çıkartırsanız zamanı daha doğru değerlendirirsiniz. Bu da sistemin oturmasını sağlar. Şirketimizde bir iş bölümü var. Ben daha çok mali işler ve inşaat kısmıyla ilgileniyorum. Bir kardeşim  organizasyon ve satış işini takip ediyor. Diğeri ise personel ve teknik işleri. Babam daha çok Biber’in başında. Onun çok ciddi bir iş tecrübesi var. Teoride çoğu zaman çatışsak da , pratik bizi hep aynı paydada buluşturuyor.

Çanakkale ile ilgili başka projeleriniz var mı?

Çanakkale muhteşem bir şehir. Ticari anlamda düşündüğümüzde başta da belirttiğim gibi İstanbul’a bu kadar yakın oluşu, boğaz köprü projesi, tarihi ve kültürel zenginliğin turizme yansıması ve tarım konusunda  yükselen bir yıldız olarak görüyorum.  Ancak Çanakkale’de restoran-cafe olarak başka bir işleme  yapmayı düşünmüyoruz. İnşaat ve otel projemiz ocak ayı ile start alacak.

Çanakkale’de hizmet sektörünü nasıl görüyorsunuz?

Ben ailem burada olduğu için 15 yıldır gidip geliyorum.  Üniversitenin buraya gelmesiyle çok ciddi bir değişim gözlemliyorum. Bu da insanı heyecanlandırıyor. Çanakkale’ye sadece öğrenci gelmiyor, öğrencinin ailesi geliyor, akademisyen geliyor, sosyo-kültürel konumu yüksek vatandaşlar geliyor. Bu, şehrin değişmesi ve gelişmesi açısından en büyük faktör. Dışarıdan bu kadar göç olunca haliyle talepler artıyor. Her talep ise farklı bir arzı oluşturuyor. Alternatifler artıyor ve rekabet oluşuyor.  Ticarette rekabet ortamı çok önemlidir. Sizi daima dinç kılar. Müşterinin sizden vazgeçmemesi için sürekli çabalıyorsunuz. Çünkü sadık müşteri, yeni müşteriden daha az maliyetli müşteridir. Dolayısı ile bir yandan yeni potansiyel oluşturmaya çalışırken bir yandan mevcutu korumanız gerekiyor. Bence bunu başaran iyi mekanlar var. Çanakkale’de bu ortamı görmek bence oldukça güzel.

Çanakkale müşterisi nasıl?

Çanakkale müşterisi oldukça  muhafazakar, yani geleneklerine bağlı.  Onu bir kere memnun ettiyseniz sizi kolay kolay bırakmaz. Dediğim gibi bu bir avantaj , ama dezavantaja çevirmek işletmecinin elinizde. Çok ısrarcı ve gayri samimi olmamalısınız.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Biz teşekkür ederiz, işlerinizde başarılar dileriz. Yeniliklerimizi ve promosyonlarımızı   takip etmek isteyenler Facebook’tan, Twitter’dan,  Tumblr’dan,  Instagram’dan moribistro  adresi ile takip edebilir, #morideyiz ile paylaşımlarını sağlayabilir.  Hesaplarımızı aktif biçimde kullanıyoruz.

Bir Yorum Yazın

Reklam Alanı

Facebook Kutusu

Tasarım ve Programlama Engin Tasarım