2015-2016 Sonbahar/Kış Modası

2015-2016 Sonbahar/Kış Modası
11 Kasım 2015 13:37

2015-2016 Sonbahar/Kış kadın modasını keşfetmeye hazır mısınız? “Önümüzdeki kış nasıl giyiniyoruz?” sorusuna cevaben birbirinden şık trendler bizleri bekliyor. Tam tamına 22 muhteşem trendle kış modasını ayaklarınıza serdik.

Transparan Olma Durumu
Her sezon, bir materyal ciddi bir çıkış yakalar. Bu sezon tül/transparan kumaşlar adeta zirveyi oynuyor. Tül, kış ayları için hayli ince bir kumaş. Lakin trend olan; tül/transparan kumaşları tek başına değil kat kat kombinlemek. Şöyle özet geçmem gerekirse; “Bu kış transparan kumaş ikinci cildimiz olacak.” Örneğin, normcore bir gömleğin içine transparan boğazlı bir bluz giyeceğiz. Ve gömleğin kollarını sıvadığımızda çıplak kollarımız değil de transparan etkiyle taçlanmış zarif kollarımız ortaya çıkacak. Kısa kollu kışlık bir elbiseyi yine içine transparan bir bluz ile taçlandıracağız.

Kaz Ayağı Desen//Piyedepul Desen
Geçtiğimiz sezon dış giyime etki eden kazayağı deseni, bu sezon elbiselere ve kalem eteklere sirayet edecek. Ve renk konusunda alışılmışın dışına çıkıyoruz. Siyah beyaz piyedepul deseni yerine sarı, yeşil ve turuncu kaz ayaklarına ne derdiniz?

Şaşalı Ortaçağ Bluzleri
Ortaçağ burjuvasını anımsatan şaşalı kol ve yakalar; 2015-2016 Sonbahar/kış sezonunda yakamızı bırakmıyor. Peki ortaçağ bluzlerini nasıl giyeceğiz? Tabi ki de sıradan, gayet normcore parçalarla giyiyoruz.

Aplike Manşet, Cep ve Yaka
Aplike uygulaması sessiz sedasız geldi ve modanın göbeğine yerleşti. Jeanlere yaptığımız aplikeler, bu sezon dış giyime hakim. Manto cepleri, farklı kumaşlardan aplike usulü dikilmiş. Keza yaka… Keza manşetler yine öyle. Anlaşılan o ki; bu sezon yeni bir manto almak yerine eskileri aplikeyle yeniden yorumlayacağız.

Kısa Kollu Gömlek
Evet kış geldi diye kısa kollu gömlekleri kaldırmıyoruz. Çünkü onlar, kışın bize lazım. Malum ikinci tenimiz transpan bluz oldu. Kısa kollu gömlek giyeceğiz ki transparan, kollarımız ortaya çıksın. Ya da Prada markasında olduğu gibi uzun eldiven giymeye ne dersiniz?

Chanel Kumaştan Manto Elbiseler
Chanel kumaş; sıkıştırılmış ya da taranmış kumaş deniyor. Coco Chanel’in meşhur ettiği kumaş diyoruz biz ona. İşte o kumaştan yapılan elbise mantolar hayli dikkat çekici. Ne elbise ne manto ama doğrusu pek şık; pek tarz…

Kürk Yaka
Bomber ceketten tutun da blazer cekete kadar hepsinin yakasında kürk var. Yani asıl olan kürk giymek değil. Kürk yaka tercih etmek.

Astara Dikkat
“Astarı yüzünden pahalı.” deyiminin gerçek olduğu bir dönemden geçiyoruz. Eteklik kumaştan ceket astarı yapıldığını görüyoruz. Ben bu uygulamayı çok sevdim. Eskiden beri klasik astar renklerinden nefret ederim. Ayrıca eski mantoları shearling ya da kürk astarla yenileyebilirsiniz. Astar konusunda canlı renkler seçmeyi ihmal etmeyiniz.

Glam Rock Şıklığı
2015 Yazında modayı ele geçiren 70′ler glam rock şıklığı aynen devam ediyor. Punkçu tarz olarak anıla gelen glam şıklığı 2015-2016 Sonbahar/Kış sezonunda da bizimle.

Kürk Bluz//Kazak
Kürk mantonun pabucu dama atıldı diyemem. Ama kürk; kazak gibi bluz gibi süveter gibi parçalara sirayet etmiş durumda. Anlaşılan o ki bu sezon hiç üşümeyeceğiz.

Şal Yaka Kısa Manto
Geçtiğimiz kış şıklığın dibi olan şal yaka mantolar, bu sezon daha kısa halleriyle aramızdalar. Birde çift yüzlü kumaşlardan yapılan şal yakalar var ki gerçekten şık; gerçekten cool…

Püsküllü Manto
Püskül, geçtiğimiz sezondan bir trend. Bende kabak tadı hissiyatı verse de oldukça popüler. Püsküllü etek ve ceketler yine havada uçuşuyor.

Triko Elbise
Bohem elbiseleri andıran triko elbiseler dikkat çekiyor. Özellikle 2015 rengi marsala olduğuna göre marsala rengi trikolara yeşil ışık yakmak gerek.

Bohem Elbise
2015 Yazında giydiğimiz bohem elbiseyi, 2015 Sonbaharında da giymeye devam ediyoruz. Hatta ve hatta bu kış kürk süveter ile bohem elbiseyi dur durak bilmeden eskitene kadar giyiyoruz.

Kadife Elbise
Glam şıklığının güzide alternatifi kadife elbiseler dikkat çekiyor. Osmanlı saray kumaşı olarak anılan kadifeye bu sezon bir şans verin.

Triko
Her ne kadar 2016 modasına transparan/tül damgasını vurdu desem de en az tül kadar ağır basan bir diğer materyal triko. Bu kış, triko giymeyenler bile triko ve kazak giyecek.

Pelerin
Hani kolları olmayan mantolar var ya ismine cape deniyor. Doğrusu çok rahat bir hali var. Kullanıcı yorumları da bizimle aynı görüşte. O halde 2015-2016 Sonbahar/Kış sezonunda kolu olan mantolara elveda diyelim. Kolsuz pelerine hoş geldin diyelim.

Bir Yorum Yazın

Reklam Alanı

Facebook Kutusu

Tasarım ve Programlama Engin Tasarım